Minister Uhliarik je aj po výpovediach lekárov ochotný stále rokovať

29.09.2011 Bratislava

Bratislava 29. septembra (TASR) - Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je aj po výpovediach lekárov stále pripravený rokovať so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Naďalej však odmieta akýkoľvek nátlak, ktorý by pocítili pacienti. \"Len vo vecnom a konštruktívnom dialógu je možné hľadať riešenia,\" zdôraznil vo svojom stanovisku k výpovediam lekárov.

Štrajk považuje za nátlakovú akciu, \"v ktorej si LOZ berie pacientov za rukojemníkov\". Rezort zdravotníctva sa však podľa hovorkyne Kataríny Zollerovej pripravuje na všetky alternatívy vrátane chodu zdravotníctva pri teoretickom počte 2411 výpovedí. \"MZ SR bude o konkrétnych krokoch informovať občanov v závislosti od vývoja rokovaní so zástupcami LOZ,\" uviedla Zollerová.

V stanovisku ministerstva dodala, že rezort rešpektuje legitímne požiadavky lekárov, ktorí chcú viac peňazí do zdravotníctva, no zdôrazňuje, že najskôr treba urobiť poriadok v súčasnom stave, hľadať riešenia, ako využívať financie efektívne, na čom pracuje. \"Až potom môžeme hovoriť - kde a o koľko dáme viac peňazí,\" povedal Uhliarik.

O tom, že v priebehu dnešného dňa podá výpovede k 1. októbru 2411 lekárov z celkom 34 slovenských nemocníc, dnes informoval šéf LOZ Marian Kollár. \"Je to niekde okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 percent,\" povedal.

Len v Bratislave podľa jeho slov výpovede podá viac ako 600 lekárov, čo je približne polovica z lekárov, ktorí pracujú pri lôžkach. Takéto hromadné podanie výpovedí môže podľa Kollára znamenať pre slovenské zdravotníctvo doslova kolaps. \"Dva mesiace sa nebude diať nič, trvá výpovedná doba. Do týchto dvoch mesiacov buď príde k dohode, alebo k dohode nepríde. Ak by prišlo k stavu, že do dvoch mesiacov nepríde k dohode, má čierneho Petra a všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti vláda a Ministerstvo zdravotníctva SR,\" uviedol Kollár.

Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení kvôli neakceptovaniu ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
 

Vyberte región